DWORZEC PKP W MROZACH OTWARTY DLA PODRÓŻNYCH

W grudniu 2020 została zakończona przebudowa dworca kolejowego Mrozy. Oddany po przebudowie do użytkowania obiekt jest funkcjonalny, komfortowy i bezpieczniejszy. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A.

Budynek powstały w 1883 r. jest objęty ochroną konserwatorską. Zakres prac obejmował przywrócenie oryginalnego wyglądu zabytkowego dworca z XIX wieku, przy jednoczesnym jego wzmocnieniu i zabezpieczeniu na kolejne lata eksploatacji.
Renowacji poddana została elewacja budynku, z której usunięto wtórną warstwę ocieplenia i odtworzono historyczne obramowania okienne. Odtworzono stolarkę okienną i drzwiową zewnętrzną zgodnie z dokumentacją archiwalną. Wzmocniono konstrukcję budynku, wymieniono poszycie dachowe i wykonano izolację przeciwwilgociową.

Gruntownie przebudowana przestrzeń obsługi pasażerów spełnia współczesne standardy. Po modernizacji dworzec stał się przyjazny wszystkim grupom podróżnych, także tym z ograniczoną mobilnością m.in. dzięki likwidacji barier architektonicznych. Obiekt wyposażono w oznaczenia w alfabecie Braille’a, tablice dotykowe z planem dwora i windę.
Bezpieczeństwo podróżnych będą wspierały systemy monitoringu oraz przeciwpożarowe.
Wyposażenie w instalację BMS przyczyni się do optymalizacji zużycia energii elektrycznej i wody oraz pozwoli efektywnie zarządzać całym obiektem.

 

 

Do góry